Strona główna: NGOPL / DZIAŁALNOŚĆ  

DZIAŁALNOŚĆ - ДІЯЛЬНІСТЬEuropejski postęp
   Taką właśnie nazwę, nosił cykl imprez organizowanych po raz drugi przez klub Aratta w ramach odchodów Dnia Europy. Zadaniem organizatora i partnerów (Asocjacja Skautów Wołynia, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct) było pokazać wkład Ukrainy w rozwój cywilizacji europejskiej.
   Tego roku obchody trwały dwa tygodnie od 2 do 16 maja, w czasie których odbyły się konkursy: literacki - "Moc słowa", plastyczny - Na lepszy plakat na temat współpracy Ukrainy i UE, oraz rysunku na asfalcie - "Unia oczami najmłodszych".
   10 maja młodzież miasta mogła wziąć udział w bezpłatnym pokazie lepszych krótkometrażowych filmów europejskich przedstawionych na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej "Wiz-Art". Klub Aratta śle wyrazy wdzięczności za współpracę dyrektorowi kina "Ukraina" - Pani Olenie Markiw.

Stoisko informacyjne oraz zwycięski rysunek na asfalcie

   12 maja w Nowowołyńskim Pałacu Kultury odbyło się forum studenckie, które nosiło nazwę "Ukraina w Unii Europejskiej - fakt czy nieosiągalna ambicja polityczna w warunkach światowego ekonomicznego i politycznego kryzysu". Udział w nim wzięli studenci Tarnopolskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Ekonomii Międzynarodowej i Stosunków Międzynarodowych w Kijowie, oraz Nowowołyńskiego Koledżu Elektro-Mechanicznego.
   16 maja Nowowołyńskie Narodowe Muzeum Historyczne po raz drugi, jako jeden z pięciu uczestników z Ukrainy wzieęo udział w Ogólnoeuropejskiej Akcji "Noc muzeów".
18.05.2009

Pierwsza Zimowa Republika Studencka-2009
   W dniach 18-22 lutego 2009 w ośrodku sportowym "Tysowec" w ukraińskich Karpatach miała miejsce dawno oczekiwana pilotażowa Zimowa Republika Studencka. Główny temat spotkania to  "Droga od cieszącego się powodzeniem młodzieżowego lidera do efektywnej osoby w życiu".
   Klub "Aratta" na szkoleniu reprezentował jego prezes, student Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie - Bohdan Prystupa, jedyny uczestnik, zaproszony do udziału z zagranicznej uczelni.
   Program szkolenia przewidywał przeprowadzenie w ciągu czterech dni aktywnej  gry strategicznej, z udziałem siedemdziesięciu najlepszych studentów i przedstawicieli elit młodzieżowych z całej Ukrainy.
   Podczas szkolenia zastosowano szereg instrumentów i metod, pozwalających w pełni zgłębić omawianą problematykę i odnaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Głównym zadaniem było osiągnięcie efektu "pełnego zanurzenia", który przewidywał udział we wszystkich przedsięwzięciach, zakaz spożywania alkoholu i okazywania uczuć.


Młoda elita nowej Ukrainy

   Wśród omawianych kwestii znalazły się między innymi: nowa ukraińska filozofia, nowa ukraińska kultura, społeczeństwo obywatelskie, działalność młodzieżowa, samorząd studencki, rola lidera, ukraińska polityka, zmiana władzy i inne.
   Podczas szkolenia nie obyło się bez incydentu. Z wnioskiem do organizatorów wystąpiła grupa uczestników, pod nazwą "Wspólnota Ї", która zażądała dalszego prowadzenia gry w języku państwowym, t.j. ukraińskim, a nie jak do tej pory miało to miejsce w większości paneli dyskusyjnych i występów publicznych, gdzie zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy, zbierali głos w języku rosyjskim.
   Niestety, sprzeciw nie znalazł poparcia wśród uczestników, których większość pochodziła ze wschodniej części Ukrainy i za swój język narodowy uważała rosyjski. Co gorsza, organizatorzy też niechętnie odnieśli się do tych żądań.


Bohdan Prystupa podczas jednej z prezentacji

   Mamy nadzieję, że takie spotkania pomogą wreszcie wybudować na Ukrainie silne demokratyczne społeczeństwo obywatelskie.
   Jeszcze w tym roku jest planowana organizacja Pierwszej Międzynarodowej Republiki Studenckiej z udziałem studentów z Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Polski i innych krajów. Zapraszamy do udziału!
05.03.2009
 
TAIZE zbiera młodzież w Brukseli

  Od 26 grudnia do 5 stycznia w Brukseli trwał młodzieżowy chrześcijański zjazd Taize. Organizacja Taize zrzesza chrześcijan różnych wyznań i konfesji w Belgii i corocznie organizuje spotkania młodzieżowe na całym świecie.

   Organizatorem wyjazdu grupy nowowołyńskiej młodzieży była parafia kościoła greko-katolickiego pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła oraz ksiądz Wołodymyr Kmet.

   Klub Aratta na zjeździe był reprezentowany przez zastępce prezesa Walentynę Rozempolską.


Uczestnicy wizyty
   W ciągu dziesięciu dni uczestnicy zwiedzili m.in. Drezno, Paryż, Brukselę, Luksemburg, Monachium, Budapeszt, brali udział w różnego rodzaju imprezach integracyjnych i modlitwach ekumenicznych.
27.01.2009

III Wizyta stażowa w Gdyni

   W dniach 06-15.10.2008 przebywała w Trójmieście grupa młodych liderów organizacji pozarządowych z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w ramach projektu "Wizyty studyjne i staże dla rozwoju II”.

  Wśród uczestników znaleźli się dwaj członkowie klubu kultury ukraińskiej Aratta, prezes Bohdan Prystupa oraz Dmytro Gubenko.

   Długoterminowym celem programu jest rozwój instytucji demokratycznego państwa i wzrost aktywności obywatelskiej na Białorusi, w Mołdawii i na Ukrainie, nawiązywanie przez ich liderów kontaktów międzynarodowych, a także budowania relacji z mieszkańcami Gdyni i okolic.Uczestnicy wizyty

   

   W ramach wizyt zapewniono uczestnikom możliwość poznania trójmiejskiego środowiska akademickiego (Akademickie Centrum Kultury), przybliżono działalność organizacji pozarządowych, szczególnie organizacji młodzieżowych i studenckich (Centrum Współpracy Młodzieży, Centrum Arrupe), zapoznano z działalnością samorządu lokalnego (Urząd Miasta Gdyni), historią i kulturą województwa, a podczas spotkania w Instytucie Pamięci Narodowej - z historią Solidarności. W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni uczestnicy zapoznali się z projektami kulturalnymi skierowanymi do mieszkańców Trójmiasta, a na przykładzie programów skierowanych do młodych ludzi poznali funkcjonowanie Unii Europejskiej. Odbyło się również spotkanie z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się ze strukturą i funkcjonowaniem rządu w Polsce oraz pracą posła i senatora.

27.01.2009


"Ja po świecie idę w wyszywance - 2008"

   Taką nazwę nosi impreza organizowana już od dwóch lat w Nowowołyńsku 24 sierpnia. W tym roku była ona szczególna, ponieważ w mieście odbyła się pierwsza na Ukrainie parada wyszywanek. 330 osób w narodowych strojach wyszło na główną ulicę miasta, aby wspólnie przezywać radość z odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Ta liczba uczestników bardzo cieszy organizatorów.

   Klub Aratta był i pozostaje niezmiennie współorganizatorem tej imprezy. Jej pomysł jest autorstwa Halyny Liskowec, pracownika nowowołyńskiego muzeum. Parada w strojach ludowych na głównej ulicy Nowowołyńska


   Tego roku impreza cieszyła się zainteresowaniem władz miasta, które w ubiegłym roku całkowicie ją zignorowały.

   Rodzynkiem tegorocznej imprezy była parada motocykli, którzy z różnych krajów zjechali się do Nowowołyńska.

 


Aby przyciągnąć do imprezy młodzież zaangażowano "potężne maszyny"


Podczas parady i koncertu na placu Niepodległości jury konkursowe wybrało najlepsze stroje ludowe w siedmiu kategoriach.

  Impreza zakończyła się zapaleniem świec w hołdzie tym, którzy zginęli broniąc niepodległości Ukrainy.

   Mamy nadzieję, że w kolejnym roku impreza uzyska status akcji ogólnokrajowej.

27.01.2009


Granica - 803 - Кордон

   803 to numer słupa granicznego, przy którym położona jest wioska Dołhobyczów w powiecie hrubieszowskim. Po drugiej stronie, przy bliźniaczym słupie, leży ukraiński Uhrynów. 30 sierpnia 2008 roku na kilka godzin, granica między wioskami zniknie na znak przyjaźni obu społeczeństw i narodów. Dokładnie mówiąc, miała zniknąć, ale unijne prawo na to nie pozwala. Jednak twarda rzeczywistość nie sparaliżowała wspaniałej idei.

   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa organizujemy po to, by zamanifestować światu, że Polskę i Ukrainę więcej łączy niż dzieli. Chcemy sprawić, by wschodnia granica Unii Europejskiej była dla naszych sąsiadów życzliwa i przyjazna – deklaruje ks. dr Stefan Batruch, proboszcz parafii grekokatolickiej w Lublinie, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która jest jednym z organizatorów imprezy.Delegacja z Nowowołyńska podczas imprezy

  

   Dobrosąsiedzkie spotkanie, które odbyło się 30 sierpnia, ma charakter wielkiego festynu, a wisienką na torcie będzie koncert z udziałem m.in. Kayah  oraz takich zespołów, jak T.Love, Tartak, Okean Elzy, Boombox. Początek był uroczysty, wzniosły i oficjalny. O godz. 14 z cerkwi w Dołhobyczowie wyruszyła w kierunku granicy procesja z ikoną Matki Boskiej Korczmińskiej, nazywanej już przez wiernych ikoną transgraniczną. Przy słupie 803, po naszej stronie, zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne, celebrowane przez hierarchów polskich i ukraińskich. I chociaż w planach było dosłowne otwarcie granicy na czas nabożeństwa i koncertu, realia okazały się zbyt twarde. Związani umową z Schengen, polscy pogranicznicy nie zgodzili się na swobodne przekraczanie granicy Unii Europejskiej, dlatego mieszkańców obu wiosek biorących udział w nabożeństwie dzieliła metalowa barierka.

   Żeby przekroczyć granicę, trzeba było mieć paszport, a w przypadku Ukraińców paszport i wizę. Tak stanowi polskie prawo i tego wymaga UE.

   Widocznym znakiem przyjaźni miał być „land art” Jarosława Koziary – wyorany w ziemi obraz, który w połowie znajdowałby się po polskiej, a w połowie po ukraińskiej stronie. W zamyśle artysty to byłyby dwie ryby, każda długości 200 metrów, płynące bez przeszkód jedna na wschód, druga na zachód. Granica byłaby pionową osią symetrii tego rysunku. Niestety, na pasie granicznym polsko-ukraińskim stanął drugi mur berliński i ryby "utonęły".

   Koncert, transmitowany przez TVP 1, zaczął się o godz. 19, poprowadziła go Monika Richardson oraz Ihor Pełych. Scena, tak samo jak ryby Koziary, stała po stronie ukraińskiej. Na szczęście muzyka nie zna granic.

  Do tradycji Dni Dobrosąsiedzkich należy też ceremonia wręczania Nagród Pojednania, które w tym roku otrzymali Jerzy Hoffman i wybitny aktor ukraiński Bohdan Stupka. Rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy politykami obu krajów. W polskich barwach zobaczyliśmy m.in. Ryszarda Kalisza i Jacka Kurskiego.

   Członkowie klubu Aratta mogli wziąć udział w imprezie dzięki pomocy finansowej zastępcy burmistrza Nowowołyńska Oresty Ochrymowycz.

   Jeszcze podczas przygotowań klub wystąpił do organizatorów z listem wsparcia, podkreślając niezbędność takiego rodzaju imprez dla zbliżenia obu narodów. Członkowie klubu byli akredytowani jako dziennikarze i organizatorzy oraz mogli w pełni odczuć atmosferę pojednania, ponieważ nie dotyczyły ich zakazy przemieszczania się w strefie granicznej.

27.01.2008


WIĘCEJ INFORMACJI I ZDJĘĆ O DZIAŁALNOŚCI KLUBU
W UKRAIŃSKIEJ WERSJI STRONY
W ROZDZIAŁACH DZIAŁALNOŚĆ I ARCHIWUM 
   DZIAŁALNOŚĆ
   DZIAŁY
   HISTORIA
   KONTAKT
   PLANY
   WSPÓŁPRACA
   ZARZĄD
   ZESPÓŁ
 
Copyright ©2009 by D@nussik & Aratta
Kreator Stron www